ДУА «Касарская дзіцячы сад- сярэдняя школа Ушацкага раёна”
Лік 6. Лічба 6. Урок матэматыкі ў 1 класе
Падрыхтавала:
настаўнік пачатковых класаў М.М.Правада
2014 г
Тэма:“Лік і лічба 6”
Мэта:Пазнаёміць з лікам і лічбай 6, саставам ліку 6.
Задачы: 1) садзейнічаць фарміраванню паняцця “лік 6” як колькасная характарыстыка сукупнасці шасці прадметаў, як 5 і 1; фарміраванню навыка парадкавага лічэння;
2) працаваць над развіццём лагічнага мыслення, кемлівасці, пазнаваўчых здольнасцей дзяцей, фантазіі; над развіццём мовы.
3) садзейнічаць выхаванню культуры вучэбнай працы, падтрымліваць цікавасць да урокаў матэматыкі.
Ход урока.
Долгожданный дан звонок,
Начинается урок.
Вуснае лічэнне.
- (Адказ паказаць на вееры)
3+…=5
2+…=4
…+1=3
…+4=5
- Гульня “Пасялі жыхароў”.
Жыхарамі матэматычнага доміказ’яўляюццалічбыіматэматычныя знакі. Нам трэбапаставіцьу акенцазнак або лічбу, якія падыходзяць.
2 … 5
4 … 4
1 < …
3 > …
- Гульня“Дзень і ноч”. На наборным палатне выстаўленылічбы па парадку. Дзеці хорам называюцьіх. Па камандзе «ноч» закрываюцьвочы, на дошцы тым часамтрэба памяняць месцамі лікі.
0 1 2 3 4 5
0 1 3 2 4 5
0 1 2 4 3 5
Новы матэрыял
- У мяне узнікла пытанне. (Паказываю картка з выявай пытальніка.)
Я хачу паставіцьяго сюды.
0 1 2 3 4 5 ?
- Як вы думаеце, якоепытанне у мяне ўзнікла?
- А якое магло б быць іншае пытанне?
- Хто ведае на гэта пытанне адказ?
- Хто згодзен?
- А хто ведаўадказ?
- Хочаце сябе праверыць? (Адкрываецца адваротны бок карткі)
- Які лік ідзе за лікам 5?
- А які лік большы 5 ці 6? Чаму?
Работа с компьютером:
- Як можна атрымаць 6?
У наступным радку знайдзіце заканамернасць у напісанні лічбаў і прадоўжыце рад.
6 1 5 2 4 3
5 1 4 2 3
- Што вы назвалі? (Усе выпадкі састава ліка 6).
- Колькі такіх выпадкаў атрымалася?
- Давайце прачытаем хорам усе выпадкі саставаліка 6.
5. Пабудова прадметнай мадэлі састава ліку 6
Работа з дэманстрацыйным дапаможнікам “Абак з прадметнымі і геаметрычнымі фігурамі”
- Складзіце прыклады па малюнках і прадыктуйце іх мне. (Запіс іх на дошцы)
Работа з дэманстрацыйным дапаможнікам “Кругі з кружочкамі”
- Паглядзіце на блакітнае кола. Яно нам падказвае, што 6 – гэта …..
6. Пабудова прадметнай, колеравай і лічбавай мадэлі састава ліку 6
Работа з дэманстрацыйнымі і індывідуальнымі дапаможнікамі “Камп’ютар”
7. Пабудова аналагічных схем па клетках у сшытках .
8. Замацавнне атрыманых ведаў у час работы з дапаможнікам “Лікавая горка”
- Лік 6 адлюстроўваецца на пісьме лічбай 6 (На дошцы лічба 6)
Тлумачэнне напісання лічбы 6.
Я тетрадь свою открою,
И наклонно положу.
Я друзья от вас не скрою,
Ручку правильно держу.
Пісьмо лічбы 6.
- Давайце “ажывім”лічбу 6! На што яна падобнаа?
- А цяпер паслухаем вершы, на што яшчэ яна падобна.
Цифра 6 дверной замочек,
сверху крюк, внизу кружочек.
Это цифра-акробатка,
То шестерка, то девятка.
Замацаванне вывучанага
- Работа з падручнікам
- Выкананне заданняз каменціраваннем на камп’ютэры.
2 .. 4=6 | 1 .. 5=6 | 6 ..5=1 |
6 .. 3=3 | 6 .. 2=4 | 3 .. 1=4 |
Праверка
- Работа з саставам ліка 6.
На дошцы выява жука.
- Дзеці, хто гэта? А ў мянеёсць загадка. Адгадайце, пра каго.
Чёрный, а не ворон,
Рогатый, а не бык,
Шесть ног без копыт,
Летит – жужжит,
Упадет – землю роет.
Что это за животное?
А цяпер паглядзім, хто самы ўважлівы і кемлівы. Паглядзіце на заданне(слайд 13). Што трэба зрабіць?
З дапамогай лічыльных палачак выкладзіце на парце фігуру.
Забярыце 2 палачкі так, кабзасталося 3 квадраты.
Паглядзіце, што ў вас атрымалася.
Цяпер забярыце зноў 2 палачкі. Што атрымалася?
Абагульненне
- Дзеці! Раскажыце, што мы даведаліся на ўроку? (Паўтарэнне састава ліка 6)
Рэфлексія.
Якія заданні вам спадабаліся больш?
Якія заданні былі для вас самымі цяжкімі?
На слайдзе ў вас засталіся два шары,якія паказваюць настрой.
- Якому шарыку адпавядаў ваш настрой на ўроку?